Kitesurfing si získava čoraz viac priaznvcov a dni kedy ste jazdili sami na spote sú už preč. Na vode stretávame čoraz viac kajterov a preto je dôležité poznať základné pravidlá. Nižšie sa dočítate kto z kiterov má prednosť, ako sa správne vyhýbať, či to ako sa správať pri kitesurfingu na vlnách.
Kitesurfing-rules-123
1. JAZDEC IDÚCI PRAVOU RUKOU DOPREDU-STARBOARD TACK (A) MÁ PREDNOSŤ. JAZDEC IDÚCI ĽAVOU RUKOU DOPREDU – PORT TACK (B) MUSÍ DAŤ PREDNOSŤ(PODCHÁDZA DOWNWIND).

2. JAZDCI MÍŇAJÚCI SA V OPAČNOM SMERE:
VIAC NASTÚPANÝ JAZDEC (A) MUSÍ LETIEŤ S KITOM VYŠŠIE A KITER DOWNWIND (B) LETÍ S KITOM NIŽŠIE.

3. JAZDEC, KTORÝ JE VIAC UPWIND (A) DÁ PREDNOSŤ JAZDCOVI, KTORÝ JE VIAC DOWNWIND (B).

Kitesurfing-rules-456
4.JAZDEC IDÚCI RÝCHLEJŠIE (A) NESMIE OBMEDZIŤ POMALŠIEHO JAZDCA V ROVNAKOM SMERE (B). JAZDEC IDÚCI RÝCHLEJ- ŠIE (A) JE TEN, KTORÝ MÁ CELKOVÝ PREHĽAD.

5.JAZDEC (A) SA VYHNE JAZDCOVI (B), KTORÝ NEMÁ VÝBAVU ÚPLNE POD KONTROLOU.

6.JAZDEC VSTUPUJÚCI DO VODY (B) MÁ PREDNOSŤ PRED KITERMI, KTORÍ SA VRACAJÚ NA PLÁŽ (A). VIETOR NA PLÁŽI JE ČASTO PORYVOVÝ A PRETO JE KITER NA PLÁŽI VO VÄČŠOM NEBEZPEČENSTVE A TEDA MÁ PREDNOSŤ.
Kitesurfing-rules-78

7.JAZDEC IDÚCI NA VLNE (B) MÁ PREDNOSŤ PRED OSTATNÝMI JAZDCAMI (A), OKREM JAZDCOV VÝCHÁDZAJÚCICH Z PLÁŽE. JAZDCI VYCHÁDZAJÚCI Z PLÁŽE A JAZDCI BLÍZKO BREHU V BREAKU SÚ VO VÄČŠOM RIZIKU A MAJÚ PREDNOSŤ.

8.JAZDEC (A) SA VYHNE OSTATNÝM NÁVŠTEVNÍKOM NA SPOTE (B). NEKAJTERI NEMUSIA ROZUMIEŤ NEBEZPEČEN- STVÁM  A PRAVIDLÁM KITINGU.

SAFETY TIPS

NIKDY NETRVAJTE NA SVOJEJ PREDNOSTI – INÝ KITESURFER ALEBO PLAVIDLO NEMUSÍ VEDIEŤ PRAVÍDLÁ PREDNOSTI, ALEBO VÁS NEMUSÍ VIDIEŤ.

AK SA ZAMOTÁTE S INÝM KITOM A KITY SU STÁLE OVLÁDATEĽNÉ, NIE JE POTREBNÉ OKAMŽITE ODPALOVAŤ. PRIVEĎTE KAJTY NA KRAJ OKNA, KOOPERUJTE MEDZI SEBOU A ODMOTAJTE ŠNÚRY.
POKIAĽ JE VŠAK JEDEN Z KAJTOV NEOVLÁDATEĽNÝ JE POTREBNÉ OKAMŽITE ODPÁLIŤ OBA KAJTY.

Originálny článok publikovaný v Kitesurfer magazíne 04/2015. Autor článku: Ivo Sedlák

 

Vyberte jazyk:

Kategórie článkov:

WordPress Facebook Likebox Plugin Develop & Designed by A WP Life Team

O nás:

Sme skupina kajterov, ktorí cestujú po svete a hľadajú vlny a vietor. Vedie nás naśa váśeň a túžba po absolútnej slobode. O tom je kitesurfing v samotnej podstate. Skákať vysoko, surfovať perfektné vlny a užívať si nekonečný freeride. Jednoducho robiť to, čo nás robí úprimne štastných. Radi sa s vami podelíme o perfektný svet kitesurfingu. Pridajte sa k nám!

Čo robíme:

Organizujeme prémiové kitové výlety do Kapského Mesta. Ponúkame luxusné ubytovanie v plážovej vile priamo na spote, letiskový transport a guiding počas vášho pobytu v tejto nádhernej kitovej destinácii. Organizujeme kitové kempy, lekcie, downwind jazdy a množstvo ďalších aktivít ako pre vás, tak aj pre vašu prípadnú nekajtujúcu spoločnosť. Zabookujte si trip do Kapského Mesta teraz! Tešíme sa na vás!

Kontakt info:

Surfincape holiday IMG
Surfincape Villa IMG